Trochę historii – fontanna we Wrocławiu – rynek.

Trochę historii – fontanna we Wrocławiu – rynek.

Kilka słów na wstępie.

Przedstawiamy historyczną już realizację – fontannę we wrocławskim rynku, przy której tworzeniu miała udział nasza firma.

Fontanna Wrocław – Rynek

Fontanna powstała w 2000 roku i zyskała nazwę Zdroju na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego.

Konstrukcja fontanny.

Każdy z elementów fontanny został wykonany z 3 zespolonych ze sobą części szkła float o grubości 12mm co oznacza, że każdy z elementów ma grubość prawie 4cm.

Każdy z elementów szacunkowo waży około 450 kg.

Fontanna w mediach.

Na temat fontanny, jej wyglądu oraz stylu pojawiło się mnóstwo różnych wpisów w mediach.

Poniżej prezentujemy ze względu na ich ilość tylko kilka wybranych:

Pewnie mało kto już pamięta jak burzliwa historia wiąże się z powstaniem tej słynnej wrocławskiej fontanny. Jej projekt przygotowany przez profesora Alojzego Gryta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, spotkał się z ogromną falą krytyki i sprzeciwu ze strony zarówno mieszkańców, jak i mediów. Co ciekawe, przeciwnikiem jej powstania była sama ówczesna konserwator zabytków – Maria Frankowska, wraz z historykami sztuki. Jednogłośnie uznali oni bowiem, że taka nowoczesna szklana budowla nijak pasuje do klimatu zabytkowego Starego Miasta. Wbrew ich opiniom, to szklane cudo zostało wybudowane w 1996 roku za aprobatą ówczesnego prezydenta Wrocławia – Bogdana Zdrojewskiego. Z tego też względu na jego cześć nazwano ją „Zdrój”. Naturalnie, nie jest to jedyna funkcjonująca nazwa tego obiektu, ale z pewnością oficjalna. Fontanna złośliwie bywa nazywana również „mydelniczką” bądź „pisuarem”!

 

Początkowo miała cieszyć nasze oko tylko przez 2 lata, choć gości na Rynku już 17(!) wiosen, na dobre wpisując się w miejski obraz malowniczych kamienic, urokliwej wrocławskiej Starówki. Obecnie jest jednym z ważnych symboli Wrocławia – pojawia się na pocztówkach, folderach, zdjęciach i filmach turystów. Czy wyobrażacie sobie, że nagle miałoby jej zabraknąć?

A jak brzmiały argumenty zagorzałych przeciwników realizacji szklanego projektu? Przeczytajcie sami! Ciekawe, czy teraz zgodzilibyście się z nimi…?

„Fontanna nie pasuje zupełnie do otoczenia. Jest obcym elementem, zakłóca zabytkowy charakter Rynku, nie pasuje do struktury urbanistycznej miasta, które w ubiegłym roku zostało uznane za pomnik historii. Sądzę, że miasto ma pilniejsze potrzeby; wiele zabytków wciąż czeka na rewaloryzację”. – prof. Mirosław Przyłęcki – architekt, rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki.

„Zabytek niszczy się także przez przebudowywanie czy dobudowywanie. Nieprzemyślane wcześniej inwestycje już i tak wiele napsuły i zeszpeciły. Taka fontanna lepiej by wkomponowała się w zabudowę Nowego Targu”. – prof. Jan Wrabec z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.”

(Źródło: portal przyjaznywroclaw.pl)

„Uwagę zwiedzających wrocławski Rynek zwraca charakterystyczna szklana fontanna według projektu prof. Alojzego Gryta. Są to pionowo ustawione szklane płyty, oblewane strugami wody i podświetlane od dołu. Postawienie fontanny wzbudziło wiele kontrowersji, gdyż inicjatywa była forsowana przez ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego wbrew wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków oraz historykom sztuki. Początkowo fontanna miała być zamontowana na 2 lata, ale istnieje do dziś.”

(Źródło: portal polskaniezwykla.pl)

Fontanna Wrocław Rynek Fontanna Wrocław Rynek Fontanna Wrocław Rynek